1951 május és június 28


AZ 1951. MÁJUS 21. ÉS JÚLIUS 18. KÖZÖTT BUDAPESTRŐL KITELEPÍTETTEK EMLÉKMŰVÉNEK AVATÁSA BUDAFOK, 2011. MÁJUS 21.

 
 


„ A jól megírt történelem visszajár, a rosszul megírt történelem – el sem megy”
– mondotta egy tévéinterjúban Székelyhidi Ágoston irodalomtörténész, ’56-os  szabadságharcos, akit 2010 decemberében veszítettünk el.

A Magyar Politikai Foglyok Szövetsége a Budapestről Kitelepítettek Emlékművének állításával akart hozzájárulni a jól megírt történelmi pillanatokhoz.

A II. világháború után ugyanis nem zárult le a kollektív üldöztetés időszaka. 1951 nyarán Budapestről is megkezdődtek a tömeges kitelepítések a vidékre: falvakba, tanyákra. A fővárosból mintegy 15 ezer embert űztek el, megélhetést sem biztosítva számukra!
Kereken 60 esztendő telt el azóta, s a Budapestről kitelepítettek emlékét eddig semmilyen képzőművészeti alkotás nem őrizte a fővárosban. A Magyar Politikai Foglyok Szövetsége kezdeményezte emlékmű állítását, amely részben a POFOSZ támogatásából, részben pedig közadakozásból valósulhatott meg.

Az emlékművet Budafokon, Budapest XXII. kerületében, az Evangélikus Templom (Játék utca 16.)  kertjében avatták fel 2011. május 21-én, szombaton délelőtt, ünnepélyes keretek között.
Alkotója v. Majzik Mária, Magyar Örökség-díjas képzőművész.
A rendezvény fővédnöke Dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes volt.
Védnökei: Réthelyi Miklós, a nemzeti erőforrás minisztere; Tarlós István, Budapest főpolgármestere és Mádi Jenő, a POFOSZ országos elnöke,
Az ünnepséget megelőző pillanatokban budafoki templomok harangjai egyszerre kondultak meg és szóltak két percen át. Ezzel jelezve az ökumenikus istentisztelet kezdetét az evangélikus templomban.
Az ünnepség további része a templomkertben zajlott, a Himnusz eléneklése nyitotta meg.(Közreműködött a budafoki Budai Nagy Antal Gimnázium Kórusa, Sisak András karnagy vezetésével.)
Számos kiváló személyiség is részt vett a rendezvényen, köztük:
Dr. Boross Péter
volt miniszterelnök, a Szabadságharcosokért Közalapítvány  Kuratóriumának elnöke, mint díszvendég
Németh Zoltán
, Budafok fideszes országgyűlési képviselője,
Dr. Rétvári Bence
, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára,
Jankovics Marcell
, a Nemzeti Kulturális Alap elnöke, aki maga is kitelepített volt,
Mádi Jenő
, a Magyar Politikai Foglyok Szövetsége országos elnöke,
a POFOSZ    elnökhelyettesei, vezetői egyéniségei és tagjai,
az 56-os Nemzetőrség és a Vitézi Rend tagjai,
a történelmi egyházak képviselői,
Jókai Anna
Kossuth-díjas író,

Szabolcs Attila
, a XXII. kerület polgármestere – és a rendezvényen részt vett Budafok
testvérvárosának - Bonn kerületnek - küldöttsége, Helmut Kollig polgármester vezetésével, valamint Budafok díszpolgárai, önkormányzati képviselői, és egykori kitelepítettek, hozzátartozóik.
Az ünnepséget Szabolcs Attila, a XXII. kerület, polgármestere üdvözlő szavai nyitották meg, majd Rétvári Bence államtitkár mondta el ünnepi köszöntőjét.

Avató beszédet tartott Jókai Anna írónő, majd pedig Ádám Tímea, a budafoki Budai Nagy Antal Gimnázium tanulója az „Elmegyek, elmegyek… kezdetű népdalt adta elő.
Ezt követően Széchenyi Kinga, egykori kitelepített, a Megbélyegzettek c. könyv szerzője szólalt föl.

Az emlékmű  három, egyenként 3 m magas falra erősített domborműből áll. A két szélső falon vagonok láthatók, a vagonok ablakrésein szomorú emberarcok. A középső dombormű egy férfialakot ábrázol, aki egy fecske tollait tépkedi – jelképezve, hogy ezeknek az embereknek már semmi reményünk nincs, hogy valaha is visszakerüljenek jogos és igazságtalanul elvett otthonaikba. Mint ahogy ez így is történt, s elvett javaikat sem kapták vissza, viszont egész további életükben üldözöttekké váltak. 




Az emlékmű első részét Rétvári Bence államtitkár és Németh Zoltán országgyűlési
képviselő leplezte le; a második részt Jankovics Marcell NKA-elnök és Priska Tamás, Budafok díszpolgára, 56-os szabadságharcos; a harmadik részt Szabolcs Attila polgármester és Helmut Kollig polgármester leplezte le.

Ezt követően Solymár Gábor budafoki evangélikus lelkész; Fülöp Ákos, nagytétényi római katolikus plébános és Nagy Péter budafoki református lelkész megáldották az emlékművet.

A Budapestről Kitelepítettek Emlékművének két harangját megszólaltatta Németh Árpádné, a POFOSZ országos elnökhelyettese, a Kitelepítettek Tagozata elnöke és gróf Bethlen István, aki szintén kitelepített volt.
E hatalmas alkotás elismeréseként Mádi Jenő, a POFOSZ országos elnöke a Forradalom Bölcsője emlékplakettet adományozta v. Majzik Mária képzőművésznek.
A Budapestről Kitelepítettek Emlékműve avatásának zárásaként a jelenlévők elhelyezték az emlékezés koszorúit és virágait.

Az ünnepség a Szózat hangjaival ért véget.

Rövidített interjú Dr. Rétvári Bence közigazgatási és igazságügyi államtitkárral

Ízelítő a sajtóvisszhangból

2011. május 27-én, az m1-es csatornán: interjú Németh Árpádnéval, a POFOSZ elnökhelyettesével, a Kitelepítettek Tagozat elnökével (a 13. perc végétől):
 

 
 

 

Központ címe: 1051 Budapest, Nádor utca 36. IV. em.
e-mail.: pofoszpofosz@gmail.com
Adószám: 19006808-1-41
Copyright © Magyar Politikai Foglyok Szövetsége
Honlap megnyitva: 2012.02.01.
Frissítve: 2024.04.16.
1951 május és június 28 - Magyar Politikai Foglyok Szövetsége