Kiszolgáltatva


"KISZOLGÁLTATVA, DE SENKITŐL SEM VÉDVE"
CÍMMEL

A POFOSZ ÉS A HEGYVIDÉKI HELYTÖRTÉNETI GYŰJTEMÉNY ÉS GALÉRIA KÖZÖSEN RENDEZETT EGÉSZ NAPOS KONFERENCIÁT A

BUDAPESTI KITELEPÍTÉSEKRŐL

2011. SZEPTEMBER 21-ÉN,
A BARABÁS-VILLÁBAN
(Budapest XII. kerület, Városmajor utca 44.)


 


A II. világháború után nem zárult le a kollektív üldözés időszaka. 1951. május 21-vel megkezdődtek a tömeges kitelepítések Budapestről - falvakba, tanyákra. A fővárosból mintegy 13-14 ezer embert űztek el, megélhetést sem biztosítva számukra! S elvett javaikat soha nem kapták vissza!

Kereken 
60 esztendő telt el azóta. A Magyar Politikai Foglyok Szövetsége kezdeményezte emlékmű állítását, amely részben támogatáséból, részben pedig közadakozásból valósulhatott meg.
A háromrészes, nagyméretű alkotást 

v.
 Majzik Mária képzőművész készítette, s
2011. május 21-én avattuk fel Budafokon, az Evangélikus Templom kertjében.

A Magyar Politikai Foglyok Szövetsége az emlékmű felállítása után tovább folytatta a megemlékezést erről a történelmi-  és emberi tragédia-sorozatról.


A konferenciát dr. Schmidt Ágota kabinetfőnök, Dr. Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter - fővédnök - képviseletében nyitotta meg.
Fonti Krisztina, a XII. kerület alpolgármestere mondott köszöntőt, majd Dominique Radanyi, a Radio France külügyi műsorigazgatója asszisztense – szintén volt kitelepített – a kitelepítés külföldi visszhangjairól számolt be.
M. Kiss Sándor történész az internálásokról, kitelepítésekről beszélt.
Hantó Zsuzsa szociológus, történész a budapesti kitelepítések végrehajtását mesélte el – saját kutatásai alapján.
Németh Árpádné, a POFOSZ Kitelepítettek Tagozata elnöke a tagozat tevékenységéről, gondjairól, eredményeiről szólott.
Strasserné Chorin Daisy
a Chorin-család és barátai kitelepítetteket mentő tevékenységét ismertette.
Solymosi-Tari Emőke
zenetörténész Lajtha László emberséges és hazafias cselekedeteit sorolta el: az 1951-ben kapott Kossuth-díjának összegét megsegítésükre fordította.
Dabóczy András
– szintén volt kitelepített – kutatásainak nehézségeit és annak eredményét összegezte.
Dr. Rétvári Bence
, a Közigazgatási- és Igazságügyi Minisztérium államtitkára tájékoztatást adott az Európa Tanács határozatáról és a diktatúrák áldozatairól meghozandó egységes európai megállapodásról.
Délután személyes visszaemlékezések következtek. Ennek során felszólaltNoéh Ferenc, a Kis-Svábhegyi Egyesület elnöke; Rudas Pál, Téglásy Ferenc, Törley Mária, Veress Árpád, Zichy László.

Kerekasztal-beszélgetés keretében Dobai Miklós, Kisari Miklósné, Kneusel-Herdliczka. Egon, Mátyásfalvi János, Patay Béla és Patay Tibor, Poich Lórándné, Schreiner János, Szlávy Tibor válaszolt Hantó Zsuzsa kérdéseire. Jankovics Marcell nem tudott részt venni a konferencián, ezért Vennes Aranka előzetesen interjút készített vele, ez hangzott el a konferencia zárásaként.



                   A konferencia meghívója >>




       


Dr. Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter, a konferencia fővédnöke nevében dr. Schmidt Ágota kabinetfőnök nyitotta meg az egész napos konferenciát.


        Köszöntő beszéde itt olvasható >>



Jankovics Marcell író, grafikus, filmrendező, volt kitelepített csupán "hangban" volt jelen a konferencián. Vennes Aranka előzetesen készített vele interjút, amely elhangzott a délutáni programban.


Meghallgatható itt:


Ízelítő a sajtó-visszhangból
: a Hegyvidék Televízió tudósítása:



A konferencián Kékesi Enikő, a Magyar Katolikus Rádió szerkesztője készített összeállítást, ami 2011. szeptember 23-án, pénteken d.e. ment adásba.

A műsor adatlapja itt található >>>

* * * * *

Cservenka Judit, a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorának munkatársa a helyszínen készített riportot, amely 2011. szeptember 25-én, vasárnap reggel hangzott el.

Meghallgatható itt:


Központ címe: 1051 Budapest, Nádor utca 36. IV. em.
e-mail.: pofoszpofosz@gmail.com
Adószám: 19006808-1-41
Copyright © Magyar Politikai Foglyok Szövetsége
Honlap megnyitva: 2012.02.01.
Frissítve: 2024.04.16.
Kiszolgáltatva - Magyar Politikai Foglyok Szövetsége