Kitelepítések


KITELEPÍTÉSEK

 
 

A kitelepítések 60. évfordulójára
állítsunk emléktáblákat, emlékoszlopokat
befogadóink és szeretteink tiszteletére.
Mikófalva

        2011-ben lesz 60 éve, hogy a kommunista diktatúra Budapesten és a vidéki városokban élő, ártatlan emberek ezreit sújtotta jog és tulajdonvesztéssel. 1951. május 21-től, folyamatosan, kézipoggyásszal, ÁVO-s fegyveresek kíséretében tömegesen, az éjszaka leple alatt vagoníroztak be és telepítettek ki családokat öregekkel, gyermekekkel kisemmizetten a reménytelenségbe taszítva őket. Az ÁVO-sok Budán esetenként egész utcarészeket zártak le és telepítettek ki, majd maguk és főnökeik, vagy beosztottaik költöztek be a kifosztott emberek lakásaiba, villáiba, ingó és ingatlan tulajdonába. A kitelepítetteket a kényszerlakhelyül kijelölt falvakban élő, „kulákoknak” csúfolt szorgalmas parasztembereknél helyezték el, befogadásra kényszerítve őket...

Emlékoszlop Mikófalván 
 

AZ 1951. MÁJUS 21. ÉS JÚLIUS 18. KÖZÖTT BUDAPESTRŐL KITELEPÍTETTEK EMLÉKMŰVÉNEK AVATÁSA BUDAFOK, 2011. MÁJUS 21.

„ A jól megírt történelem visszajár, a rosszul megírt történelem – el sem megy” – mondotta egy tévéinterjúban Székelyhidi Ágoston irodalomtörténész, ’56-os szabadságharcos, akit 2010 decemberében veszítettünk el.

A Magyar Politikai Foglyok Szövetsége a Budapestről Kitelepítettek Emlékművének állításával akart hozzájárulni a jól megírt történelmi pillanatokhoz.


A II. világháború után ugyanis nem zárult le a kollektív üldöztetés időszaka. 1951 nyarán Budapestről is megkezdődtek a tömeges kitelepítések a vidékre: falvakba, tanyákra. A fővárosból mintegy 15 ezer embert űztek el, megélhetést sem biztosítva számukra!

Kereken 60 esztendő telt el azóta, s a Budapestről kitelepítettek emlékét eddig semmilyen képzőművészeti alkotás nem őrizte a fővárosban. A Magyar Politikai Foglyok Szövetsége kezdeményezte emlékmű állítását, amely részben a POFOSZ támogatásából, részben pedig közadakozásból valósulhatott meg.



Az emlékművet Budafokon, Budapest XXII. kerületében, az Evangélikus Templom (Játék utca 16.)  kertjében avatták fel 2011. május 21-én, szombaton délelőtt, ünnepélyes keretek között.







"KISZOLGÁLTATVA, DE SENKITŐL SEM VÉDVE" CÍMMEL
A POFOSZ ÉS A HEGYVIDÉKI HELYTÖRTÉNETI GYŰJTEMÉNY ÉS GALÉRIA KÖZÖSEN RENDEZETT EGÉSZ NAPOS KONFERENCIÁT A
BUDAPESTI
KITELEPÍTÉSEKRŐL

2011. SZEPTEMBER 21-ÉN,
A BARABÁS-VILLÁBAN

A II. világháború után nem zárult le a kollektív üldözés időszaka. 1951. május 21-vel megkezdődtek a tömeges kitelepítések Budapestről - falvakba, tanyákra. A fővárosból mintegy 13-14 ezer embert űztek el, megélhetést sem biztosítva számukra! S elvett javaikat soha nem kapták vissza!

Kereken 60 esztendő telt el azóta. A Magyar Politikai Foglyok Szövetsége kezdeményezte emlékmű állítását, amely részben támogatáséból, részben pedig közadakozásból valósulhatott meg.
A háromrészes, nagyméretű alkotást v. Majzik Mária
képzőművész készítette, s 2011. május 21-én avattuk fel Budafokon, az Evangélikus Templom kertjében.


A Magyar Politikai Foglyok Szövetsége az emlékmű felállítása után tovább folytatta a megemlékezést erről a történelmi-  és emberi tragédia-sorozatról.

2011. szeptember 21-én, szerdán, 10 órától megrendezte a 
Budapestről kitelepítettek
témájú egész napos konferenciát, melyet kiállítás-megnyitás előzött meg.











 

 

 

Központ címe: 1051 Budapest, Nádor utca 36. IV. em.
e-mail.: pofoszpofosz@gmail.com
Adószám: 19006808-1-41
Copyright © Magyar Politikai Foglyok Szövetsége
Honlap megnyitva: 2012.02.01.
Frissítve: 2024.04.16.
Kitelepítések - Magyar Politikai Foglyok Szövetsége